Kluby, koła i organizacje szkolne


Grupa Debatancka (Tarnowska Liga Debatancka)
Grupa Debatancka w Szkole Szczepanika powstała w 2012 roku, w tym samym, w którym zainaugurowano działanie Tarnowskiej Ligi Debatancką. Mottem przewodnim stały się słowa Franka A. Clarka: "Znajdujemy spokój wśród tych, co się z nami zgadzają, ale rozwijamy się pośród tych, którzy mają odmienne poglądy". Idąc za tym wyzwaniem, nasza młodzież rozpoczęła przygotowania do pierwszych pojedynków. Krok po kroku szliśmy na przód, zajmując w latach 2013 i 2014 czwarte miejsce, by ostatecznie, w 2015 wspiąć się na złoty szczyt i zdobyć tytuł Mistrza Tarnowa Debat Oksfordzkich. Wielki finał odbył się w Teatrze im. J. Solskiego, a my broniliśmy tezy: "Dobro wspólne jest ważniejsze niż wolność jednostki". Oto finałowy zwycięski pojedynek z III Liceum Ogólnokształcącym:
Od początku istnienia naszej szkolnej Grupy Debatanckiej, dzięki zaangażowaniu, naszej młodzieży i jej opiekunów, utrzymujemy się w ścisłej czołówce tarnowskich rozgrywek debatanckich. 
Jeśli chcesz do nas przyłączyć, rozwijać swoje zdolności retoryczne i oratorskie, poznawać tajniki sztuki argumentacji i kompozycji mowy, a także poznać zasady autoprezentacji, wystąpień publicznych i radzenia sobie ze stresem, zapraszamy Cię do Szkoły Szczepanika! A jak wyglądały nasze rozgrywki w poszczególnych sezonach?  SEZON 1 (2012/2013) - 4 miejsce FOTOFILMFOTOSEZON 2 (2013/2014) - 4 miejsce, SEZON 3 (2014/2015) - 1 miejsce - MISTRZOSTWO TARNOWSKICH DEBAT OKSFORDZKICH FOTOFILM, FOTOFILMFOTOFILMFOTOFOTOFILMFOTO2UROCZYSTA GALA, WRĘCZENIE MEDALI - TUTAJSEZON4 (2015/16)- 2 miejsce FOTO, FILMFOTO, FILMFOTO, FILMFILMSEZON 5 (2016/2017) - 5 miejsce FILMFILMSEZON 6 (2017/2018) - 5 miejsce FILMFILMSEZON 7 (2018/2019) - 3 miejsc FILMFILM1 FILM2 FILM3FILM2FILM3SEZON 8 (2019/2020) - wyjście z grupy - debaty przerwane ze względu na stan epidemiczny. Odbyte debaty: FILMFILMFILM.

Grupa Teatralna IKS
Teatr uczy nas żyć… życie nas uczy udawać, przekonywał nas kiedyś w jednej ze swoich piosenek Zbigniew Wodecki. Jeśli tak rzeczywiście jest, to nasz Szczepanik ma w tej „teatralnej szkole życia” spory udział. Każdy kto choć raz przekroczył progi naszej szkoły z pewnością mógł zauważyć, że panujący tu mikroklimat w niesamowity sposób sprzyja scenicznemu sposobowi wyrażania siebie (poczynając od wystroju, przypominającego w pewien sposób teatralne wnętrza a na różnych formach działalności naszych uczniów kończąc). W bogate tradycje artystyczne naszej szkoły od jakiegoś czasu wpisuje się nasz szkoły Teatr IKS. Jest to wyjątkowa przestrzeń dla tych, którzy poprzez język sceny , chcą przekazać ważne prawdy, które w zwykłym życiowym biegu nieraz umykają, albo schodzą na dalszy plan. Wszystkich kandydatów do naszej szkoły już teraz zapraszamy także do naszej grupy, gwarantując dobra zabawę i wiele niezapomnianych chwil. Do naszej grupy należą uczniowie naszej szkoły z różnych klas i profili. Jedyne, co jest potrzebne, to trochę wolnego czasu, w miarę dobra dykcja, odrobinę scenicznej wrażliwości i dystansu do siebie, gotowość na przekraczanie siebie w różnych sytuacjach scenicznych a także pragnienie przekazania światu czegoś ważnego. Nade wszystko zaś ważna jest odpowiedzialność za podjęte dzieło i poczucie wspólnego celu, w którego osiągnięciu każda osoba ekipy jest jednakowo ważna. W ostatnim czasie teatr Szkolny wystawił dwie sztuki: "Jacques Fesch - święty czy bandyta" (FOTO) oraz "Lustra". Załączamy nagrania pełnych wersji naszych ostatnich realizacji:

Spektakl: "Jacques Fesch – Święty czy bandyta"

Spektakl "Lustra" – Premiera (Aula WSD w Tarnowie)


Klub Młodzieżowego Lidera
Klub "Młodzieżowego Lidera"(koło psychologiczne) skupia uczniów, którym zależy na rozwinięciu umiejętności rozumienia siebie i innych, poznawaniu wiedzy z zakresu psychologii, ćwiczeniu umiejętności komunikacyjnych, doskonaleniu umiejętności społecznych i debatanckich. Udział w zajęciach klubu stwarza okazje do angażowania się w działania prozdrowotne i pomocowe. Celem klubu jest wykorzystywanie pozytywnych wpływów rówieśniczych poprzez udział w programach, które mobilizują młodych do pozytywnych zmian, pomagania sobie i konstruktywnego współdziałania. 
W ramach działania klubu wszyscy, którzy potrzebują wsparcia przy podejmowaniu decyzji o wyborze zawodu mogą skorzystać z profesjonalnej porady, natomiast osoby pragnące wytrenować zachowania odważne, uczynią to w trakcie „Praktyk Zastępowania Agresji ART”. Historia klubu „Młodzieżowego lidera” sięga 1998 roku, kiedy to grupa młodych zapaleńców postanowiła pod czujnym okiem pedagoga szkolnego poprowadzić w szkole pierwsze forum młodzieżowe nt. odpowiedzialności za relacje. Ponieważ forum zyskało duże uznanie w oczach Dyrekcji i cieszyło się zainteresowaniem uczniów, jego tematyka została powtórzona w ramach ogólnoszkolnych warsztatów, które poprowadzili w klasach młodzieżowi liderzy we wsparciu wychowawców. W kolejnych latach młodzieżowi liderzy angażowali się nie tylko w prowadzenie grup rówieśniczych ale też w liczne akcje promujące zdrowie, wolontariat w koleżeńskim telefonie zaufania, projekty miejskie, przygotowywanie audycji radiowych na trudne tematy, organizacje zabaw choinkowych dla dzieci z domu dziecka.
"Młodzieżowi Liderzy" dzisiaj: prowadzą grupy rówieśnicze w trakcie ogólnoszkolnych warsztatów, uczestniczą w mediacjach podczas rówieśniczych konfliktów, debatują na aktualne problemy młodzieżowe, ćwiczą zachowania odważne, pomagają w podejmowaniu decyzji opartych na wartościach, przeciwdziałają agresji i zachowaniom destrukcyjnym, pogłębiają wgląd w siebie, wspierają realizację Szkolnego Programu Profilaktyki
Rodzaj zajęć: forum dyskusyjne, warsztaty psychoedukacyjne, trening 24 umiejętności prospołecznych krok po kroku. Zapraszamy do SK „Lider”


Koło Modelek
Być modelką… to marzenie nie jednej młodej osoby. Już w klasie I możesz zapisać się do Koła Modelek w Szkole Szczepanika! Tu nauczysz się przede wszystkim jak akceptować swoje ciało, jak byś pewną siebie, jak nabrać odwagi aby dobrze prezentować się nie tylko na wybiegu ale w codziennym życiu. Nauczymy Cię chodzić w szpilkach! Jak dobrać i zrobić make-up. A potem przez 5 lat możesz rozwijać swoje umiejętności choreograficzne, ruchowe, taneczne. Uczestniczyć w pokazach mody organizowanych przez środowisko lokalne i szkolne. Brać udział w sesjach zdjęciowych w plenerze bądź w studio. A na razie parę wskazówek dla Ciebie: 1. Bądź pewna siebie! 2. Nie garb się! 3. Rozluźnij mięśnie, 4. Stawiaj kroki po linii! 5. Głowa do góry!
Przykładowy pokaz mody: Gala Jubileuszowa Szkoły w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Wszystkie kolekcje sukienek, które zostały zaprezentowane na Gali, zostały zaprojektowane i wykonane w pracowni profilu Przemysłu Mody. Facebook profilu przemysłu mody



Koło Młodego Edytora 
W ramach Koła Młodego Edytora i zajęć medialnych przygotowujemy również autorskie publikacje gazetek klasowych (klasy pierwsze nt. swoich dokonań, klasy drugie na wybrane przez siebie tematy). Ponadto każdego roku organizowane są spotkania z wybitnymi ludźmi zatytułowane „Ludzie- Drogowskazy”. Do tej pory odbyły się spotkania z m.in. ze Stanisławą Wiatr-Partyką (prezes Związków Sybiraków w Tarnowie), z Antonim Sypkiem (tarnowski historyk), z Zygmuntem Szychem (redaktor tygodnika), z Kazimierzem Zającem (uczestnik pierwszego transportu z Tarnowa do Auschwitz, zm. 2018 r.), z Kazimierzem Bańburskim (kustosz muzeum), z Bernardem Karasiewiczem (burmistrz Ryglic), z Romanem Ciepielą (prezydent Tarnowa), z Marcinem Kiwiorem (wójt Skrzyszowa), z Marcinem Rzońcą (tarnowski notariusz), z Markiem Popielem (prezes skautingu). Odwiedzamy także tarnowskie i krakowskie media oraz instytucje społeczno-kulturalne.


Małopolska Noc Naukowców
Szkoła Szczepanika jest jedną z najbardziej aktywnych szkół w Tarnowie. Organizuje, współorganizuje i włącza się w wiele akcji na terenie miasta, w tym w Małopolską Noc Naukowców. Noc podczas której corocznie gościmy w murach naszej szkoły tysiące uczniów ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli, wychowawców, a także rodziców. Główną ideą wydarzenia jet popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski oraz przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca. Jak ta noc wygląda w w Szkole Szczepanika? Załączamy krótki reportaż z poprzedniej edycji. Obejrzyjcie koniecznie i sprawdzicie czy czasem kamera naszego Szkolnego Studia Filmowego nie wypatrzyła Was spośród tłumów uczniów i nie uwieczniła w tym filmie:


Poniżej znajdziecie również galerię zdjęć oraz filmy z poprzednich edycji Małopolskiej Nocy Naukowców w naszej szkole. 2018: foto1foto2, foto3film2017: foto1, foto2, foto32016: foto12015: foto12014: foto1film2013: foto1, foto2foto3film2012: foto1, foto2, foto3


Młodzieżowy Klub Wolontariusza
W naszej szkole działa Młodzieżowy Klub Wolontariusza. Skupia on w swoich szeregach tych uczniów, którzy dobrowolnie i bezinteresownie poświęcają swój czas, aby pomagać innym. 
Formy aktywności proponowane przez nasz klub to: pomoc ludziom starszym w Domu Pomocy Społecznej; zajęcia integracyjne z niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą; indywidualne odwiedzanie osób chorych; organizacja czasu wolnego i pomoc w nauce dzieciom z rodzin zastępczych; udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. W ramach działalności wolontariatu organizujemy zabawy dla dzieci z rodzin zastępczych lub niepełnosprawnych.
Praca w charakterze wolontariusza daje nam dużo radości i satysfakcji; dzięki niej poznajemy nowych, ciekawych ludzi, a także zdobywamy bezcenne doświadczenie, które pozwala nam stawać się ludźmi bardziej otwartymi na innych i bardziej komunikatywnymi. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy z nami. 


Piknik Geograficzny
Piknik Geograficzny to coroczna impreza, którą Szkoła Szczepanika organizuje przy współudziale Urzędu Miasta Tarnowa, PWSZ, MCDN i pod patronatem medialnym Radia RDN Małoposlka. Dedykowana jet ona uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także nauczycielom i mieszkańcom Tarnowa i regionu. Na program Pikniku składa się: test wiedzy geograficznej, turniej topograficzno-geograficzny, wykłady i prelekcje oraz spotkanie z zaproszonymi podróżnikami. Do tej pory gościliśmy np.: Jaśka MelęWojciecha CejrowskiegoMarka KamińskiegoTomasza ZubilewiczaJacka PałkiewiczaJarosława KretaMarka TomalikaMarka Fiedlera czy Ryszarda Czajkowskiego. Oto krótki reportaż filmowy z 2018 roku:


Przed południem uczniowie - reprezentanci zgłoszonych szkół, w dwuosobowych zespołach rozwiązują test wiedzy geograficznej, a następnie biorą udział w turnieju topograficzno-geograficznym. Tu liczy się nie tylko wiedza, ale też szybkość i znajomość mapy - punkty turniejowe rozmieszone są w różnych zakamarkach miasta. Nauczyciele i opiekunowie w tym czasie mają przewidziane wykłady prowadzone przez wykładowców z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Instytutu Geologii Uniwersytetu. Po południu w auli PWSZ odbywa się rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród, a wieczorem spotkanie gościem specjalnym - zaproszonym podróżnikiem. Zapraszamy Was do naszej szkoły oraz do uczestniczenia i współorganizowania tego wydarzenia.
A poniżej znajdziesz fotorelacje z poszczególnych edycji Pikniku Geograficznego. Może znajdziesz tu swoich znajomych i nauczycieli, którzy brali w nim udział?
XIX Piknik Geograficzny. Gość: Marek Kamiński, Tomasz Zubilewicz. Foto: foto1  foto2  foto3
XVIII Piknik Geograficzny. Gość: Marek Tomalik. Foto: foto1 foto2
XVII Piknik Geograficzny. Gość: Marek Fiedler. Foto: foto1 foto2
XVI Piknik Geograficzny. Gość: Jarosław Kret. Foto: foto1. FILM: film
XV Piknik Geograficzny. Gość: Jacek Pałkiewicz. Foto: klik1 klik2. FILM: klik
XIV Piknik Geograficzny. Gość: Jan Mela, Wojciech Cejrowski. Foto: foto1 foto2 FILM: film
XIII Piknik Geograficzny. Gość: Marek Tomalik, Ryszard Czajkowski. Foto: foto1 foto2 foto3
XII Piknik Geograficzny. Gość: Marek Tomalik. Foto: foto1 foto2 foto3


Przegląd Talentów APLAUZ 
Szkoła Szczepanika współorganizuje z miastem Tarnowem: Artystyczny Przegląd Lawiny Animuszu Uczucia  Zdolności
Przegląd skierowany jest do utalentowanych młodych artystów pochodzących z szeroko pojmowanego południowo-wschodniego regionu Polski, tj: Tarnowa, Nowego Sącza, Krakowa, Rzeszowa i Kielc.
Przedsięwzięcie obejmuje corocznie następujące edycje konkursowe przeglądu: plastyczną (na zaprojektowanie grafiki oficjalnego plakatu APLAUZ), wokalną (na autorskie wykonanie dwóch polskojęzycznych utworów muzycznych w trakcie Gali Finałowej APLAUZ), fotograficzną (w konkursie tematycznym APLAUZ), recytatorsko - aktorską.
Wydział Kultury Urząd Miasta Tarnowa udostępnia dla potrzeb APLAUZ pomieszczenia wystawowe w galerii Tarnowskiego Centrum Kultury oraz scenę w Kinie Marzenie i zapewnia zarazem wydruk plakatów, dyplomów i podziękowań oraz identyfikatorów dla uczestników Przeglądu i ich opiekunów artystycznych.
Uczniowie Szkoły Szczepanika, oprócz konkurowania w APLAUZ w edycji fotograficznej, biorą czynny udział w obsłudze organizacyjnej imprezy, zajmują się oprawą artystyczną oraz prowadzeniem profesjonalnej konferansjerki w dniu Gali Finałowej.
Dodatkowo uczniowie szkoły biorą udział w pracach organizacyjnych przed i w trakcie wystawy w galerii TCK przy ulicy Rynek 7 w Tarnowie, która to wystawa towarzyszy APLAUZ. Wszystkie prace edycji plastycznej i fotograficznej są corocznie właśnie w tym miejscu eksponowane.
Mecenat honorowy nad imprezą od początku jej powstania sprawuje Grupa Azoty Tarnów. Sponsor ten tradycyjnie funduje nagrody i upominki dla wszystkich uczestników APLAUZ.
Prace fotograficzne i plastyczne oraz konkurs wokalny oceniane są przez profesjonalne Jury a w edycji wokalnej dodatkowo przyznawana jest nagroda publiczności.
Nasza Szkoła stara się zapraszać na Finał APLAUZ znane osobistości ze świata kultury.
W 2015 roku gościliśmy Wojciecha Klicha lidera i autora utworów zespołu ZIYO a w 2016 roku udało się zaprosić Marka Piekarczyka, autora tekstów i wokalistę legendarnego zespołu TSA. Fotogaleria: IX APLAUZVIII APLAUZVII APLAUZVI APLAUZV APLAUZ,  IV APLAUZIII APLAUZII APLAUZI APLAUZ.
Filmy: TUTAJ


Radiowęzeł Szkolny 
Radiowęzeł szkolny działa od wielu lat, powstał on jeszcze w latach 80., kiedy w czasie gruntownego remontu szkoły zainstalowano w klasach i na korytarzach głośniki oraz wyposażono niewielkie pomieszczenie dla radiowców na drugim piętrze, tuż obok gabinetu wicedyrektora. Od 1997 r. funkcję opiekuna pełni Pani Prof. Lilianna Grębska. Przez lata zmieniał się charakter audycji opracowanych w szkole tak, jak i zmieniały się zastępy młodych zapalonych radiowców.
Radiowęzeł jest obecny codziennie w szkolnej rzeczywistości. Przygotowano wiele audycji (m. in. Z okazji Dnia Nauczyciela, wigilii, rocznicy śmierci Jana Pawła II, Dnia Patrona Szkoły, uroczystości historycznych), Często podawane są bieżące komunikaty i informacje, newsy. Ponadto ekipa radiowęzła obsługuje sprzęt nagłaśniający na uroczystościach szkolnych, odtwarzana jest muzyka na przerwach. 


Redakcja Gazetki Szkolnej "Vide Supra"
Historia gazetki szkolnej w Szkole Szczepanika sięga początków lat 90. XX wieku. W 1994 r. powstał periodyk, który ukazywał się nieregularnie, najczęściej był wydawany kilka razy do roku.  W 2004 r. wydajemy nasze pismo jako miesięcznik, ponadto wydajemy numery okolicznościowe. Gazetka wpisała się na stałe w pejzaż secesyjnego budynku naszej szkoły. Spotykamy się w sali polonistycznej nr 18 (2 p.), gdzie dyskutujemy na różne tematy, próbujemy wymienić swoje spostrzeżenia na wiele współczesnych i aktualnych spraw, corocznie spotykamy się na tradycyjnym opłatku, gdzie jest czas na życzenia, wspomnienia, ale także na zawieranie przyjaźni. Każdy, kto tylko pragnie, może do nas dołączyć.


 Samorząd Szkolny
Samorząd Uczniowski uczestniczy w licznych imprezach środowiskowych związanych z ważnymi rocznicami, bierze udział w wielu akcjach charytatywnych Tarnowa, środowiska i szkoły ("Wyprawka dla żaka". Akcja "Pluszak", ślubowanie uczniów klas pierwszych. WOŚP). W szkole koordynuje prace samorządów klasowych oraz wszystkie uroczystości szkolne.



Szkolny Klub Filmowy
Info wkrótce



Szkolny Klub Turystyki Górskiej "Amonit"
W ramach pracy Klubu organizuje się corocznie kilka rajdów, w których uczestniczą uczniowie wszystkich klas. Każdego roku młodzież Szkoły Szczepanika bierze udział w jednodniowych Złazach, organizowanych przez PTTK Odział w Tarnowie. Są to: 
- Listopadowy Złaz Szlakami Legionistów do Łowczówka, który ma charakter historyczny, bowiem upamiętniamy nim bitwę pod Łowczówkiem z 1914 r. (np. Łowczówek2019Łowczówek19foto, Łowczówek2017), 
- Styczniowy Złaz na Górę św. Marcina, którym upamiętniamy udział Ziemi tarnowskiej w Powstaniu Styczniowym w latach 1863-1864),
- Grudniowy Rajd Pokoleń na Przehybę (np. Przehyba18fotoPrzehyba2018),
- Marcowy Złaz na Powitanie Wiosny (np. Hala Łabowska2018Hala Łabowska18foto), 
 - Rajd Jesienny (np. Beskid Sądecki2017
- Rajd Zimowy (np. Brzanka2019).
Początki istnienia obecnej struktury koła sięgają 1995 r., kiedy to połączyły się dwa koła działające w szkole: Koło Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych - PTSM i koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - PTTK nr 56. 
Klub organizuje rajdy, spotkania, wycieczki, prelekcje, mając na uwadze pozytywne oddziaływanie na współczesną młodzież. Pozwala w sposób naukowy zetknąć się z różnymi dziedzinami życia społeczno-gospodarczego i kulturowego kraju, z jego osiągnięciami i perspektywami rozwoju. Tak zdobyta wiedza o kraju wzbudza godność i dumę narodową, krzewi patriotyzm i przywiązanie do swojej „małej Ojczyzny”.


Szkolne Studio Filmowe "Telektroskop"
Telektroskop to szkolny klub filmowy, do którego należą osoby zainteresowane rozwijaniem swoich umiejętności filmowania oraz montażu. Członkowie Telektroskopu pojawiają się na prawie wszystkich wydarzeniach z życia szkoły by uwiecznić jej działalność w postaci reportażu. Podczas Małoposkiej Nocy Naukowców klub zawsze przygotowuje ciekawe rozrywki, zwłaszcza dla najmłodszych ;)
Klubowicze mogą używać własnego sprzętu lub wykorzystywać to, co oferuje szkoła (kamerka, aparaty, steadicam). Przynależność do Telektroskopu oferuje nie tylko naukę rejestrowania i zarządzania materiałem wideo, ale również wspaniałą zabawę. W końcu, kto z nas nie marzył by choć na chwilę stać się reżyserem i stworzyć film według własnej, oryginalnej wizji? Nasz kanał na YouTube: TUTAJ